ADOPCJA? TAK!
Podjąłeś decyzje. Chcesz adoptować psa. Jak znaleźć tego idealnego, wyczekiwanego, wymarzonego przyjaciela z którym spędzisz sporą część swojego życia?
Zanim zdecydujesz się na adopcję psiaka ze schroniska lub fundacji, odpowiedz sobie na kilka pytań:
- Czy będziesz miał chęci i siłę na kilka spacerów dziennie ze swoim psem? Czy będziesz miał możliwość go wybiegać?
- Czy jesteś przygotowany na ewentualne problemy po adopcji? Zwierzak może być nieufny, może próbować uciekać, może załatwiać się w domu, może coś zniszczyć. Nie zostaniesz z problemem sam, ale to Ty będziesz musiał pracować nad jego rozwiązaniem.
- Czy nie adoptujesz zwierzaka tylko dlatego, że dzieci chcą i to one będą miały się nim opiekować? Pamiętaj, że prawdopodobnie i tak na Twoją głowę może "spaść" wychodzenie z psem na dwór w nocy, wożenie zwierzaka do weterynarza, czesanie czy czyszczenie kuwety...
- Czy będziesz mógł zapewnić mu opiekę, kiedy będziesz chciał wyjechać na urlop, wakacje, delegację?
- Zwierzak może poważnie zachorować, nawet młody. Będziesz w stanie opłacić jego leczenie? Podejdź realnie do koniecznych wydatków. Karma, weterynarz, szkolenie kosztują nawet kilkaset złotych miesięcznie.
- Jeśli weźmiesz szczeniaka, czy jesteś w stanie wyobrazić sobie Was za 15 lat? Jeśli zwierzak ma być głównie dziecka, pamiętaj, że jeśli latorośl wyjedzie na studia czy do innej szkoły - opieka nad czworonogiem może spaść całkowicie na Ciebie.
- Przemyśl swoją sytuację życiową: co jeśli rozstaniesz się z obecnym partnerem, kto zajmie się psem/kotem? Co jeśli będziesz musiał wyjechać do pracy poza Polskę - co wtedy ze zwierzakiem? Czy Twoja rodzina będzie gotowa się nim zaopiekować?
- W wywiadzie przedadopcyjnym pojawi się pytanie o gotowość pracy z behawiorystą, bo zwierzak ze schroniska lub fundacji może tego potrzebować: czy naprawdę jesteś w stanie poświęcić swój czas i opłacić lekcję?
Pamiętaj: to ważne, by decyzję o adopcji dobrze przemyśleć. Nie ma możliwości zwrotu czy reklamacji - to nie sklep, a zwierzęta to nie rzeczy - one czują, przywiązują się - powrót do schroniska jest dla nich największą traumą!!!!!
Czym powinniśmy się kierować przy wyborze psa:
- Nie kieruj się tylko wyglądem, weź pod uwagę swój tryb życia. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie energii psa do naszego poziomem energii. Musimy pamiętać, iż jego energia nigdy nie powinna być wyższa od naszej. Zasadniczo rozróżniamy cztery poziomy energii:
- 1-niski
- 2-średni
- 3-wysoki
- 4- bardzo wysoki
Rozmawiaj z wolontariuszami lub pracownikami schroniska, to oni najlepiej znają psy i będą w stanie doradzić Ci w wyborze.
Szczeniak czy starszy?
- Chciałbyś koniecznie szczeniaka/kociaka, bo są słodkie i pocieszne? Pomyśl, czy chcesz przez kilka tygodni czy miesięcy zmywać podłogi, kupować nowe firanki, buty, rękawiczki i inne rzeczy, na których ćwiczą gryzienie i drapanie te pocieszne, małe czworonogi...
- Dorosłe zwierzaki czasami też zaliczają wpadki, ale nauka czystości trwa o wiele krócej, niszczenie rzeczy też im już nie w głowie.
- Starsze psy czy koty najbardziej cenią sobie spokój i bliskość człowieka. Może właśnie szukasz takiego przyjaciela, który dotrzyma Ci towarzystwa, ale nie będzie potrzebował wielogodzinnych spacerów czy zabaw?
- weź też pod uwagę swój wiek: osoba starsza niekoniecznie ma tyle sił, by opiekować się szczeniakiem i wychodzić z nim co kilka godzin na spacer, a w przyszłości zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu
Nie spiesz się.
Porozmawiaj z wolontariuszem, pracownikiem schroniska lub członkiem fundacji o danym zwierzaku oraz udaj się na spacer zapoznawczy z wybranym psem. Prześpij się z tym, co postanowiłeś, bo Twój wybór zmieni Twoje życie na lata.
Schronisko czy fundacja?
Psa w warunkach schroniskowych trudno ocenić. Polegaj na tym, co mówi opiekun, który najlepiej zna konkretne zwierzę, dopytuj go o to, jak pies reaguje w różnych sytuacjach. Wyprowadź psa na spacer zapoznawczy, zobacz jak na Ciebie reaguje i jak się zachowuje. Taka ocena nie zawsze jest wiarygodna. Psy wychodzą na spacery raz w tygodniu lub rzadziej, więc mogą się podczas nich dziwnie zachowywać. Nie zrażaj się więc, jeśli podczas krótkiego kontaktu coś pójdzie nie tak. Ludzie najchętniej wybierają spokojne, ciche psy, które mało szczekają i siedzą w rogu boksu. To wcale nie znaczy, że one takie są w naturze. Po prostu mogą być zestresowane.
Jeżeli starasz się o adopcję z fundacji, proces zwykle jest bardziej rozbudowany. Po rozmowie wstępnej, pracownicy fundacji odwiedzą Cię w domu, by przekonać się, czy masz warunki na psa. Gdy pies trafi do Ciebie z domu tymczasowego, który załatwiła wcześniej fundacja, masz największe szanse, by dowiedzieć się, jaki jest w rzeczywistości. Zwierzę zdąży na tyle się oswoić, by jego ocena była wiarygodna. Pierwszym krokiem w adopcji psa z naszej Fundacji jest wypełnienie ankiety przedaopcyjnej. ANKIETA PRZEDADOPCYJNA